Tango Abrazo & Milonga Abrazo

Abrazo znamená objatie. A práve na objatí - priateľskom, rešpektujúcom, dávajúcom či vrúcnom - je založené argentínske tango, jeden z najkrajších zážitkov, ktorý môžete v živote zažiť...”

Prečo
tango?
Spoznajte
arg. tango
Kurzy
a škola
Workshop Milonga
Abrazo
Rozvrh,
kalendár
Kontakt
+ o nás
Face-
book

Napísali o nás..

Opojení tangom

Tanec č. 4 (zima 2014/2015) / Helena Boldišová

Obaja sú bývalí folklórni tanečníci, ona navyše dlhoročná pedagogička klasického tanca. Lektori argentínskeho tanga Helena Žitňanová a Vojtech Takáč

Obaja máte s tancom bohaté skúsenosti. K tangu ste sa však dostali relatívne neskoro, v zrelom veku. Čo vás k nemu priviedlo?

Vojto: Keď som ukončil tancovanie v Ekonóme, zrazu som mal veľa času. Hľadal som na internete niečo zaujímavé, možno iný tanec. A našiel som práve tango. Keď som videl, ako muž kladie svoje chodidlá medzi partnerkine, čakal som, kedy partnerka spadne. To ma zaujalo a začal som o argentínskom tangu zisťovať viac. Našiel som školu Jarky Šidelskej a odvtedy tancujem tango.
Helena: Mňa očarila hudba. Na základnej umeleckej škole, na ktorej som učila, sme prenajali priestory tanečnej škole Jarky Šidelskej. Keď som končila hodiny klasiky s deťmi, tak z vedľajšej miestnosti znela argentínska hudba. Práve toto ma zaujalo. Predtým som vždy utekala domov, ale odkedy tam znela táto hudba, oprela som sa o veraje dverí, oči zavreté, a počúvala som.

Prečo vyhralo tango pred folklórom?

Vojto: Tango vyhralo preto, lebo je o cite, o vnútornom pocite, ktorý zažíva každý tanečník pri tom jednom tanci, ktorý tancuje. Na jednu a tú istú skladbu môžete tancovať stokrát a stokrát inak. Nikdy to nebude rovnaké.
Helena: Možno ho ovplyvnilo aj stretnutie so mnou. (Smiech.)

Poznali ste sa predtým, ako ste spolu začali tancovať tango?

Helena: Registrovali sme sa ako bývalí folkloristi. Raz som išla z baletu Labutie jazero do hudobnej kaviarne, kde Šidelskí organizovali milongu (tančiareň argentínskeho tanga – pozn.red.). A tam sedel tento človek. (Smiech.) Vojto mi povedal, že má len základný kurz, a ja na to, že nemám ukončený ani ten. Zatancovali sme si spolu prvé tango a bolo to, ako keby sme spolu tancovali desať rokov. Absolútne sme sa zhodli. Vojto je veľmi dobrý tanečný partner. Na začiatku v tangu vedie predovšetkým muž a on ma všade doviedol. Ja som nemusela nad ničím rozmýšľať. Oddala som sa hudbe, pretože som nemala problém s tým, čo robím nohami. A ani ma to nezaujímalo. To prvé tango bolo absolútne tanečné opojenie.

...

(kliknutím na náhľady obrázky zväčšíte)

(Toto číslo sa argentínskemu tangu venuje aj v ďalšom rozhovore s českou tanečníčkou Patríciou Porákovou. V prípade záujmu o časopis kontaktujte cez www.tanecportal.com vydavateľa.)

   

[!page-footer.html]